reklama

Tatry v moci mafie

Predstavte si, že sa rozhodnete spraviť si pekný výlet do Vysokých Tatier. Počasie je skvelé, môžete sa vydať na tatranské chodníky, vyberiete sa napríklad zo Starého Smokovca, cez Hrebienok a Zamkovského chatu po Tatranskej magistrále. Všade badať stopy po veternej kalamite z novembra 2004. Pred vami je už len posledný míľnik - Skalnaté pleso.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)
Ťažko sa vyhnúť stavenisku, keď ho križuje turistická značka.
Ťažko sa vyhnúť stavenisku, keď ho križuje turistická značka. (zdroj: Lucia Deutschová)

Zrazu máte problém uveriť vlastným očiam a faktu, že ste ešte stále v Tatranskom národnom parku. Objaví sa pred vami hotové stavenisko, ktoré sa rozprestiera priamo na trase magistrály. Krajinou sa rozlieha lomozenie rôznych mechanizmov, pohybujúcich sa po zdevastovanom svahu, na ktorom bola ešte nedávno kosodrevina. Magistrála je pretrasovaná, pôvodný chodník bagrujú stroje. Na Skalnaté pleso nejdete, pretože nemáte chuť sa v tomto srdce drásajúcom prostredí zdržiavať a chcete čo najskôr vypadnúť. Aj zelená značka, ktorou ste chceli zísť do Tatranskej Lomnice, ide priamo cez smutné výjavy. Chce sa vám plakať a kričať, zmocňuje sa vás hnev, zúfalstvo a beznádej. Zdola sa približujú ďalší zmätení turisti, pátrajúci po značke. Niektorí z nich sú zo zahraničia a vy pociťujete úprimné zahanbenie. Hanbíte sa za úradníkov, ktorí dopustili, aby boli tak nehanebne Tatry znásilňované, aby boli mamonárske záujmy úzkej skupiny ľudí nadradené nad verejný záujem. Premýšľate, aké majú kompetentní pracovníci úradov pohnútky. Korupcia, strach o pracovné miesto, či nebodaj o rodinu? Každopádne fakt, že odsúhlasujú nenávratnú devastáciu prírody, je alarmujúci. A vy viete, že sa to nedeje iba v Tatrách, ale všade. Nemôžete sa zbaviť dojmu, že na Slovensku vládne mafia - hlavne dve rozdielne skupiny, ktoré vystupujú verejne, pod notoricky známymi značkami. Vlastnia pozemky, médiá, politické strany, rozhodujú o tom, ako bude vyzerať vaša krajina a aké informácie dostanete, aby ste si utvorili tú správnu mienku. Toto nie je parafráza Orwellovho vizionárskeho románu 1984, aj keď sa nám z neho núka známe „nevedomosť je sila". Je to realita Slovenskej republiky dneška. Podľa dostupných informácií ide o rekonštrukciu a dobudovanie zjazdových tratí, lanových dráh, ubytovacích a stravovacích kapacít vrátane parkovania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Kúpte si kúsok Tatier." Pche. Milí podnikavci, zbohatnúť predsa môžete aj na neinvazívnych aktivitách, spojených s využívaním prírodných zdrojov, teda bez toho, aby ste ich drancovali. Bolo by fajn, keby sme dokázali žiť a premýšľať v súlade s prírodnou krajinou a rešpektovaním prirodzených zákonitostí. Nemám na mysli extrémy ako bývanie v bútľavom strome a pojedanie korienkov. Hovorím o morálke, etike a zodpovednosti. O tom, aký bezohľadný je systém „po nás potopa", v duchu ktorého sa realizuje stále viac ľudských aktivít. Dôkazom sú aj množiace sa petície, výzvy, návrhy nespokojných ľudí, volajúcich po zmene. Máme čo sme chceli ergo čo sme si zvolili, i keď rozdiely nie sú veľké. Našťastie existujú takí, ktorým to nie je jedno - hasia čo ich nepáli, nechcú byť marionetovými bábkami v rukách mocipánov, neuspokoja sa s myknutím plecom a pohľadom na opačnú stranu, ale vedú niekedy donquijotovský boj s lobistickými skupinami, za krajšiu krajinu. Snažím sa k nim patriť. Pridáte sa?



SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Pôvodná trasa Tatranskej magistrály tu končí.

Obrázok blogu

Pohľad zo smeru Skalnaté pleso na stanicu lanovky Štart.

Obrázok blogu

Tu niekde by mala viesť zelená značka do Tatranskej Lomnice.

Obrázok blogu



Obrázok blogu



Obrázok blogu

Turisti pátrajúci po značke.

Obrázok blogu



Obrázok blogu

Celkový pohľad na svah zdola.

Obrázok blogu

Tabuľa nás upozorňuje, že prechádzame územím lyžiarskeho strediska, ktoré bolo nedávno rekultivované. Zjazdovky je vraj potrebné pravidelne zatrávňovať a spevňovať aby sa eliminovalo riziko erózie svahu. A čo keby erózii bránil koreňový systém stromov, ktoré ste vyrúbali? Aha, to by ste tam potom nemohli mať zjazdovky a lanovky.

Lucia Deutschová

Lucia Deutschová

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od roku 2005 sa intenzívne venujem ochrane prírody. Som šťastná, pretože robím prácu, ktorá ma baví a napĺňa. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu